Türkçe Photoshop Kullanımı (Resimli Anlatım)

Son Güncelleme : 28.01.2016

Anlatımını yapacağım Photoshop sürümü : Photoshop CS6

Konu altındaki yorum kısmından tüm merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Photoshop kullanımının resimli anlatımını yapmadan önce photoshop nedir diye bakacak olursak;

Dijital bir şekilde görselleri işlemeye yarayan, düzenleme yapabilen, çalışma dosyası (.psd ya da psb uzantılı) olarak saklayabilen Dünyanın en çok kullanılan görüntü işleme programıdır. Photoshop içerisindeki yardımcı araç kutuları ile kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır.

İlk olarak Photoshop menüleri ve menülerin ne işe yaradığını anlatacağım. Aşağıda gördüğünüz üzere üst menü; Dosya, Düzen, Görüntü, Katman, Metin, Seç, Filtre, Görünüm, Pencere ve Yardım sekmelerinden oluşmaktadır.

photoshop üst menü
Photoshop Dosya menüsü ise kısaca aşağıdaki gibi gözükmektedir. Dosya menüsündeki Her bir seçeneğin ne işe yaradığına numaralandırarak sırayla bakalım.

Photoshop Dosya menüsü1 – Yeni… (Ctrl+N)
Bu seçenek ile photoshop işlemleri yapabileceğiniz bir tuval (çalışma penceresi) açabilirsiniz. Görüntüsü aşağıdaki gibidir.

dosya menüsü yeni seçeneği
Bölümlerine kısaca değinecek olursak;

– Ad: – Çalışmanıza bir isim verebilirsiniz ya da varsayılan olarak “Başlıksız-1” olarak isimlendirebilirsiniz.

– Hazır Ayar: – Bu bölümde sizin ya da Photoshop tarafından daha önce tanımlanan hazır ayar seçeneklerini seçebilirsiniz. Hazır ayarları kısaca sıralayalım; Pano, Varsayılan Photoshop Boyutu, U.S. Paper, Uluslararası Kağıt, Photo, Web, Mobil ve Aygıtlar, Film ve Video, Özel seçenekleri yer almaktadır. Siz çalışmanıza uygun olarak bu seçeneklerden dilediklerinizi seçebilirsiniz.

– Boyut: – Boyut seçeneği genel olarak pasif olarak çıkmaktadır. Çalışmanızın özelliklerine göre Letter, Legal, Tabloid seçeneklerinden birisini seçebilirsiniz.

– Genişlik: – Piksel, Inch, Santimetre, Milimetre, Nokta, Pika, Sütun seçeneklerinden birisini seçerek Photoshop çalışma alanınızın genişliğini belirleyebilirsiniz. Photoshop tuvali maksimum 300.000 piksel genişlik, 300.000 piksel yükselik seçilebilir.

– Yükseklik: – Genişlik seçeneğini ne şekilde seçtiğinize bağlı olarak Piksel, Inch, Santimetre, Milimetre, Nokta, Pika, Sütun seçeneklerinden birisini seçerek Photoshop çalışma alanınızın yüksekliğini belirleyebilirsiniz. Photoshop tuvali maksimum 300.000 piksel genişlik, 300.000 piksel yükselik seçilebilir.

– Çözünürlük: – Çalışmanın yayınlanacağı, basılacağı yere bağlı olarak farklı çözünürlük modları seçilebilir. Piksel/Inch ve Piksel/Santimetre oranları ile Photoshop belgesinin çözünürlüğü ayarlanabilir. Piksel/Inch seçeneğinin anlamı şudur; 1 Inch x 1 Inch ‘te bulunacak piksel(Nokta, renk) sayısıdır. Piksel/Santimetre seçeneğinin anlamı şudur; 1 Santimetre x 1 Santimetre alanda bulunacak piksel(Nokta, renk) sayısıdır. Çalışmanızın türüne göre farklı çözünürlükler seçebilirsiniz. Örnek olarak kullanılan çözünürlükler şunlardır; 72 DPI, 96 DPI (Web için), 300 DPI (Baskı çözünürlüğü) 600 DPI (Fotoğraf baskı çözünürlüğü) ve diğer farklı çözünürlük seçenekleri seçilebilir.

– Renk Modu: – Görüntü çıktısına bağlı olarak farklı renk ve görüntü modları seçilebilir. Bitmap, Gri Tonlamalı, RGB Renk, CMYK Renk, Lab Renk gibi görüntü modları seçilebilir. Genel olarak Web çalışmaları için RGB renk modunda 72DPI veya 96DPI çözünürlüklü çalışmalar yapmak idealdir. Yaptığınız bir çalışmanın baskı için kullanacağını biliyorsanız CMYK renk modunda 300DPI çözünürlüğünde bir çalışma penceresi açmanız ideal olacaktır. Seçtiğiniz renk moduna bağlı olarak 8 Bit/Kanal, 16 Bit/Kanal, 32 Bit/Kanal, yoğunluklarını seçebilirsiniz.

– Arka Plan İçeriği: – Çalışmanızın kullanım yerine göre “Arka Plan İçeriği” ni seçebilirsiniz. Örnek olarak web için kullanılacaksa ve arka planı saydam olmasını istiyorsanız “Transparan” seçeneğini seçebilirsiniz. “Arka Plan Rengi” olarak seçerseniz Photoshop renk paletinde o an hangi renk seçili ise arka plan olarak o rengi atar. “Özel” seçeneğinde ise arkaplan rengini kendiniz belirleyebilirsiniz.

– Renk Profili: – Photoshop’un bu bölümünde ise çalışmanızın çıktısının hangi platformda gösterileceği ile ilgili olarak hazır ayarlar yer almaktadır. Kısaca bakacak olursak; sRGB EIEC61966-2.1, Bu Belgede Renk Yönetimi Uygulama, Çalışan RGB: sRGB IEC61966-2.1, Adobe RGB (1998), Apple RGB, ColorMatch RGB, ProPhoto RGB, sRGB IEC61966-2.1, CIE RGB, e-sRGB, HDTV (Rec. 709), PAL/SECAM, ROMM-RGB, SDTV NTSC, SDTV PAL, SMTPE-C, Wide Gamut RGB, * wscRGB, * wsRGB gibi seçenekler bulunmaktadır.

– Piksel Boyut Oranı: – Görüntüleme cihazına bağlı olarak piksel özelliklerini seçebilirsiniz. Genel olarak piksel özellerini şu şekilde sıralayabiliriz; Piksel Kare, D1/DV NTSC (0,91), D1/DV PAL (1,09), D1/DV NTSC Geniş Ekran (1,21), HDV 1080/DVCPRO HD 720 (1,33), D1/DV PAL Geniş Ekran (1,46), Anamorfoz 2:1 (2), DVCPRO HD 1080 (1,5) olarak özetleyebiliriz.

 

2 – Aç… (Ctrl+O)

photoshop aç menüsüPhotoshop’un “Aç…” menüsünü tıkladığınızda yukarıdaki gibi bir görüntü ile karşılacaksınız. Çıkan pencerede açmak istediğiniz dosyayı bulup seçebilirsiniz. Photoshop’un “Aç…” menüsünde desteklenen uzantılar aşağıdaki gibidir;
PSD, PDD,
PSB,
HDR, RGBE, XYZE,
BMP, RLE, DIB,
TIF, CRW, NEF, RAF, ORF, MRW, DCR, MOS, RAW, PEF, SRF, DNG, X3F, CR2, ERF, SR2, KDC, MFW, MEF, ARW, NRW, RWL, IIQ, 3FR, FFF,
SDPX, CIN, DPX, FIDO,GIF
MPO
EPS
DCS 1.0
DCS 2.0
AI3, AI4, AI5, AI6, AI7, AI8, PS, EPS, EPSF, EPSP,
IFF, TDI,
JPEG, JPE,
JPF, JPX, JP2, J2C, J2K, JPC,
JPS,
WBM, WBMP,
EXR,
PCX,
PDF, PDP
RAW,
PCT, PICT,
PXR,
PNG, PNS,
SCT,
AAC, M2A, M4A, MP2, MP3, WMA, WM,
TGA, VDA, ICB, VST,
PBM, PGM, PPM, PNM, PFM, PAM,
TIF, TIFF’dir.

 

3 – Bridge’da Gözat… (Alt+Ctrl+O)
Bu seçenek ile yine Adobe ürünü olan Adobe Bridge (Dosya gezgini uygulaması) uygulaması ile dosyalarınıza göz atabilir ve bu uygulama ile birlikte açabilirsiniz.

4 – Mini Bridge’da Gözat…
Bu seçenek ile yine Adobe ürünü olan Adobe Bridge (Dosya gezgini uygulaması) uygulaması ile dosyalarınıza göz atabilir ve bu uygulama ile birlikte açabilirsiniz. Mini Bridge, Bridge uygulamasının sadeleştirilmiş versiyonudur.

5 – Farklı Aç… (Alt+Shift+Ctrl+O)
Bu seçenek ile dosyalarınızı uzantıya göre açabilirsiniz. Desteklenen formatlara – Aç…(Ctrl+O) – bölümü içerisinde yer verilmiştir.

6 – Akıllı Nesne Olarak Aç… (Alt+Ctrl+O)
Bu seçenek ile açacağınız görüntü ya da dosyalar Photoshop ile uyumlu bir şekilde açılır. Bu menünün avantajı şudur; açılan görüntüler Photoshop fonksiyonları ile maksimum uyumlu bir şekilde açılır ve işlem yapmak kolaylaşır.

7 – Son Kullanılanı Aç (Alt+Ctrl+O)
Photoshop son kullanılanı aç menüsü

Photoshop’un bu menüsünde son kullanılan 10 Photoshop dosyasını görebilir ve bunların güncel halini programınızda açabilirsiniz. En alt kısımda bulunan “Son Kullanılan Dosya Listesini Temizle” seçeneği “Son Kullanılanı Aç” menüsünü tamamen temizler.

8 – Kapat (Ctrl+W)
Bu menü ile eğer açık bir photoshop dosyası var ise kapatır programı kapatır. Çalışma ortamında bir dosya yok ise simge deaktif konumdadır.

9 – Tümünü Kapat (Alt+Ctrl+W)
Photoshop programınızda birden çok çalışma dosyası var ise bu seçenek ile hepsini kapatabilirsiniz.

10 – Kapat ve Bridge’e Git… (Ctrl+W)
Bu seçenek ile çalışma alanında olan dosyaları kapatır, Photoshop programından çıkar ve yine bir Adobe ürünü olan dosya görüntüleme programı Bridge’e geçiş yapar.

11 – Kaydet (Ctrl+S)

kaydet

Çalışma alanındaki seçili olan dosyayı psd (çalışma dosyasında değişiklik yapılmış ise) formatında kaydeder. Eğer çalışma belgesinde bir değişiklik yapılmamışsa önceki dosya formatı seçili halde gelir ve o şekilde kaydolur.

14 – Farklı Kaydet (Shift+Ctrl+S)

photoshop farklı kaydet

Bu seçenek ile photoshop çalışma belgesini istediğiniz formatta kaydedebilirsiniz. Farklı kaydet seçenekleri olarak şu seçenekler mevcuttur; “Kopya Olarak”, “Notlar”, “Alfa Kanallar”, “Katmanlar”, “Tek Renkler”. Desteklenen dosya formatları ise şu şekildedir; psd, pdd, psb, bmp, rle, dib, gif, mpo, eps, iff, tdi, jpg, jpeg, jpe, jpf, jpx, jp2, j2c, j2k, jpc, jps, pcx, pdf, pdp, raw, pxr, png, pns, cst, tga, vda, icb, vst, pbm, pgm, ppm, pnm, pfm, pam, tif, tiff’dir.

kaydedilen dosya uzantıları

15 – Teslim Et

Bu seçenek ile çalışma ortamında yazı düzenleme aracı ile (metin aracı) çalışma yapıyorsanız yaptığınız son değişikliklerin uygulanması için bu seçeneği seçmeniz gerekmektedir.

16 – Web İçin Kaydet (Alt+Shift+Ctrl+S)

Herhangi bir çalışma ekranında bu seçeneği tıklarsanız çalıştığınız görüntünün web için ayarları çıkmaktadır. Photoshop’un hazır ayarları ile internet siteleri için kusursuz görseller ortaya çıkarabilirsiniz. Web için Kaydet seçeneği ile GIF, JPEG, PNG ve WBMP uzantıları ile çalışmalarınızı kaydedebilirsiniz.photoshop web için kaydet menüsüFarklı ekran çözünürlükleri için en ideal görüntüleri gibi çok farklı seçenekleri görüntünüz üzerinde bu bölümden belirleyip çalışmanıza aktarabilirsiniz. Özellikle web tasarımcılar bu seçeneği çok fazla kullanmaktadırlar.

17 – Geri Dön (F12)

Çalışma alanınızdaki dosyada istemediğiniz bir değişiklik yaptığınızda çalışma dosyasının son kaydedilmiş biçimine geri dönmek için bu seçenek kullanılır. Bir nevi “fabrika ayarlarına geri dön” seçeneği gibi bir şeydir. Bu seçeneğin belirgin hale gelebilmesi için var olan çalışma dosyasının belli bir yere daha önceden kaydedilmiş olması gerekmektedir.

18 – Yerleştir

Photoshop çalışma alanınızda birden fazla katman ile çalışmak için veya dışarıdan bir görsel veya dosya aktarmak istiyorsanız bu seçenek ile kolayca yapabilirsiniz. İçerik aktarılmak istenen dosyayı sürükle bırak işlemi ile aynı anlama gelen bu yöntem de oldukça fazla kullanılmaktadır.

19 – İçe Aktar

Photoshop ta “İçe Aktar” seçeneği ile belirlediğiniz bir video dosyasından katmanlar halinde görüntüleri alabilirsiniz. Video işlemci olarak da oldukça kullanışlı bir program olduğunu bir kez daha kanıtlıyor Photoshop! Hemen hemen tüm video formatlarını destekler ve içe aktarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

20 – Dışa Aktar

Dışa aktar seçeneği ile çalışmanızın farklı formatta çıktısını alabilirsiniz. Video dosyalarını işlemede son derece faydalı bir seçenek olduğunu düşünüyoruz.

21 – Otomatikleştir

Photoshop otomatikleştir seçeneği

Photoshop’un “Otomatikleştir” seçeneğinde aşağıdaki seçenekler bulunur.

  • Toplu İş…
  • PDF Sunumu…
  • Damlacık Oluştur…
  • Fotoğrafları Kırp ve Düzleştir
  • Kontak Sayfası II…
  • Görüntüyü Sığdır…
  • HDR Pro ile birleştir…
  • Koşullu Mod Değişikliği…
  • Mercek Düzeltmesi…
  • Photomerge…

Üstteki seçenekler profesyonel bir Photoshop’cunun son derece fazlaca kullandığı seçeneklerdir. Aşağıda “Toplu İş” seçeneğinde ekrana çıkan pencerenin görüntüsü yer almaktadır.

Photoshop otomatikleştir - toplu iş

“PDF Sunumu” seçeneğinde ekrana gelen görüntü aşağıdaki gibidir.

Photoshop otomatikleştir - pdf sunumu“Damlacık Oluştur” seçeneğini seçtiğiniz anda aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Photoshop otomatikleştir - damlacık oluştur

21 – Komut Dosyaları

komut dosyaları

Bu seçenek ile seçtiğiniz görüntü dosyalarını toplu bir şekilde işleyebilirsiniz. Aşağıda örnek olarak görüntü işlemci seçeneğinin arayüzü gözükmektedir.

komut dosyaları görüntü işlemci

 

21 – Dosya Bilgileri… (Alt+Shift+Ctrl+I)

Bu menüden çalıştığınız dosya bilgilerine ulaşabilirsiniz. Exif bilgileri de denilen resim bilgilerini bu arayüz ile kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

photoshop dosya bilgileri

Devamı güncellenecektir.