Yutma Güçlüğü İle Ortaya Çıkan Sinsi Hastalık – Özofagus Kanseri

Yutma işlemi ağza alınan maddelerin çiğnenerek yemek borusuna inme işlemidir. Yutkunmada güçlük ya da yutkunmaya çalışırken gıdaların boğazda takılması durumuna ise disfaji denir. Kişiler böyle bir sağlık problemi ya da zorluk ile karşılaştıklarında acilen doktora görünmelidir. Bu önemsiz gibi gözüken rahatsızlık daha büyük bir rahatsızlık olan Özofagus rahatsızlığı olabilir. Bu aynı zamanda yemek borusu kanserinin bir diğer ismidir. Ve hastalığın en önemli belirtilerinden birisi de yutkunma güçlüğüdür.  Bu kanser türü diğer kanser türlerine göre daha geç belirti gösteren bir rahatsızlık olduğu için kişinin en ufak bir belirtide kontrole gitmesi erken teşhis için oldukça önemlidir.

Clarification of oesophageal cancer by stage and group combination

Tedavisi Nedir?

Özofagus’un genetik faktörden daha çok çevresel etkenlerle başladığını bilmek oldukça önemlidir. Hastaların büyük çoğunluğu ailesinden birisinde görüldüğü için değil çevresel  faktörlerden dolayı hastalığa yakalanmıştır. Özellikle şehir yaşamı, sağlıksız beslenme hayatı ve sigara, alkol tüketimi hastalığın oluşumunu hazırlayan nedenlerden birisidir.  Ayrıca reflü rahatsızlığı olanlar da risk grubu içerisinde yer alır. Özofagus kanseri tedavisi için muhakkak doktora gidilerek en uygun tedavi şekli seçilmelidir. Cerrahi, radyoterapi ya da kemoterapi tedavi yöntemlerinden birisi  uygulanan hasta için süreç başlayacaktır.  Yutma güçlüğü olarak başlayıp kişi tarafından önemsenmeyen bu belirti kişi için daha ciddi ve dönülmez sorunlara yol açabilir. Bu nedenle kişilerin vücutlarında normalin dışında seyreden durumlarda aksatmadan doktoruna görünmelidir.

Some of the Observed Oesophageal Cancer Stages

Kanser Nasıl Sona Erer?

Bu sinsi hastalığa yakalanan hastaların olabilecek en hızlı şekilde tedaviye başlamaları gerekir. Özofagus kanserini yenme yolları olarak gelecek ilk kural tedavinin düzenli bir şekilde kabul edilmesi ve devam ettirilmesidir. Daha sonraki aşamalar hastaya kalmakla birlikte sağlıklı bir besin düzeni ve yüksek moral her hastalığın olduğu gibi bu hastalığın da çaresi olacaktır. Kansere yakalanmamak için ise alkol ve sigaradan uzak durmak, reflü hastaları için ise besin düzenlerine dikkat etmek oldukça önemlidir.  Erken teşhisin hayati önem taşıdığı bu hastalık için  güçlükle yutkunma belirtisi dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır.

The Oesophageal Cancer Symptoms You Need to Look Out For

Bu yazı; Canceroesophageal.com‘daki yazılardan ve görsellerden derlenerek hazırlanmıştır.

Bu içeriğe yorum yapabilirsiniz, veya trackback kendi sitenize gönderebilirsiniz.